impulsni prekidač profilna šina Eltako ES12DX/110-240V 1 zatvarač 16 A 1 St.
- Kataloški br:
- Oznaka:
- EAN:
- Kataloški br:
- Oznaka:
- EAN:
Tehničke specifikacije
| Tip | ES12DX/110-240V |
| min. pogonski napon | 110 V/AC |
| Pogonski napon maks. | 240 V/AC |
| Pogonski napon | 110 - 240 V/AC |
| Vrsta kontakta | 1 zatvarač |
| Prebacivanje struje (maks.) | 16 A |
| Vrsta montaže (Relej) | profilna šina |
| Sadržaj | 1 St. |
| Mounting method | DIN rail |
| Function | Electronic switch |
| Built-in depth | 58 mm |
| Width in number of modular spacings | 1 |
| Control voltage 1 | 110-240 V |
| Type of control voltage 1 | AC |
| Frequency control voltage 1 | 50-50 Hz |
| Suitable for manual operation | FALSE |
| Max. switching current (cos phi = 0.6) | 4 A |
| Max. incandescent lamp load | 2000 W |
| Max. load fluorescent lamp | 1000 VA |
| Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) | 1000 VA |
| Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) | 500 VA |
| Rated switch current | 16 A |